C# : Form Kapatılırken soru sorma veya programı kapatma

merhabalar efendim, bu gün sizlerle formun kapatma (x) tuşuna bastığımızda veya Alt+f4 kombinasyonunu kullandığımızda karşımıza çıkan “kaydedilsin mi ?” gibi diyalogları oluşturmayı,kullanmayı göstereceğim ayrıca form1 ana form olmasına rağmen form2yi kapattığımızda form1’i yani uygulamayı kapatmayı sizlere göstereceğim.

 

1# Soru Sorarak kapatma

öncelikle FormClosing Olayını oluşturacak ve kod bölümüne geçişimizi yaptıktan sonra FormClosing kod bloğu içine ise Mesaj kutusunu ekleyeceğiz ve cevabına göre if yapısıyla işlem yapacağız.

DialogResult sonuc = MessageBox.Show("Mesaj Başlığı", "Mesaj İçeriği", MessageBoxButtons.MesajTipi, MessageBoxIcon.CevapTipi);

sonuç adında DialogResult(Değişken) oluşturuyoruz. Bu değişken belirtilen Mesaj Kutusu cevabını içinde tutar.

belirttiğim “Mesaj içeriği”,”Mesaj başlığı” gibi bölümleri kendimize göre düzenleyeceğiz. görünüm üzerinden anlatmam aklınıza daha yatkın olacağı için aşağıdaki görseli inceleyiniz.

Message Box information image
Message Box information image

eğer detaylı bir bilgi istiyorsanız MessageBox Kullanımına sitem üzerinden erişebilirsiniz.

Mesaj kutunuzu kendinize göre düzenleyin.Düzenledikten sonra if yapımıza geçebiliriz.

Ben cevap tipi olarak OkCancel kullanacağım.

mesaj kutusu gösteriliyor ve verilen cevap sonuc değişkenine giriliyor. değişkene girilen veriyi if yapısı ile kontrol ediyoruz ve verilen cevaba göre işlem yapıyoruz.

 

2# Kapatma

Bu işlem 1. yöntemden çok daha basittir. örnek olarak ikinciform adlı form kapandığında  ilk(açılış) formunda kapanmasını istiyoruz. bunun için ikinciformun FormClosing olayını açıp içine Application.Exit(); yazmanız yeterlidir.

bu ne gibi bir durumda işinize yarar ?

  • ana formunuzun görünürlüğü kapalı olduğunda
  • ana formunuzu splash olarak kullandığınızda

 

bir daha ki dersimizde görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir